Soczewki jednodniowe czy miesięczne dla sportowców?

Okulary i soczewki a sport

Sport to dyscyplina, w której potrzebujemy wzroku. Mało który (o ile taki w ogóle istnieje) sport nie wymaga do jego uprawiania wzroku. Zmysł ten jest niemal najbardziej istotny dla człowieka, ponieważ widząc środowisko dookoła, jesteśmy w stanie podejmować szybkie decyzje i dynamicznie się ruszać, oceniając w międzyczasie na przykład tor lotu piłki czy naszą celność. Osoby z wadą wzroku korzystają z szkieł i soczewek korekcyjnych. Który z tych wyborów jest lepszy? Odpowiadamy – soczewki. Dlaczego? Czy są to soczewki miesięczne, tygodniowe czy jednodniowe (które są lepsze, napiszemy później) zapewniają lepsze pole widzenia. Okulary są przeznaczone do dyscyplin, które tak czy siak wymagają okularów – na przykład golf, kolarstwo czy sporty zimowe. Natomiast do sportów kontaktowych polecamy soczewki kontaktowe.

soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne czy jednodniowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od rodzaju wykonywanego sportu. Jeśli jest to sport kontaktowy, wymagający wysiłku fizycznego, lepiej wypadną soczewki jednodniowe. Tego typu soczewki wyrzuca się do kosza po całodniowym korzystaniu. Jak to w przypadku wysiłku fizycznego bywa, pocimy się, również w okolicach oczu. Dlatego lepiej następnego dnia włożyć świeże, zupełnie nowe soczewki.

Kiedy soczewki miesięczne? Jeśli chodzi o sporty, można z nich korzystać w nieco spokojniejszych, mniej wymagających ruchu dyscyplinach. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że o soczewki wielotygodniowe trzeba dbać i je pielęgnować, aby zachować komfort widzenia.

Podsumowanie

To, jakie szkła korekcyjne wybierzemy dla naszych oczu, zależy wyłącznie od nas i od wykonywanego przez nas sportu. Możemy wybrać jakieś okulary, jednak to soczewki kontaktowe zapewnią nam komfort – nie będą zsuwać się z nosa i choć mogą nam wypaść, na pewno będzie to mniej prawdopodobne niż w przypadku okularów. Soczewki zwiększają pole widzenia, które ograniczane jest przez okulary. Dzięki soczewkom patrzeć możemy pod różnymi kątami – wygoda korzystania będzie taka sama. Wybór jednak należy do was.

Podzielcie się w komentarzach waszymi opiniami o okularach i soczewkach w sporcie.