Czy sport jest zdrowy?

Obecnie jest powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna jest zdrowa dla każdego człowieka. Moda na zdrowy styl życia i różne sporty jest wciąż aktualna. W zależności od różnych schorzeń, można tak dobrać ćwiczenia, aby ta aktywność była realizowana przez każdego z nas. Ale czy uprawianie sportu jest faktycznie zdrowe?

Negatywny wpływ sportu na zdrowie

Uprawianie określonego rodzaju sportu wymusza na sportowcach stosowanie odpowiedniej diety ułożonej pod określony rodzaj dyscypliny sportowej. Może to prowadzić do zaburzeń właściwego odżywiania. Czasem sportowcy dążą do osiągnięcia idealnej wagi ciała, kosztem zaburzeń funkcjonowania organizmu. Dodatkowo zawodowe uprawianie jednej dyscypliny sportowej wiąże się często z  urazami w obrębie określonej części ciała. Zdarzają się również powikłania wynikające z urazów zlokalizowanych za każdym razem w jednym miejscu, powodujące całkowitą dysfunkcję tej części ciała.

Sport nie taki straszny

Abstrahując od negatywnego wpływu zawodowego sportu na zdrowie, o którym mowa powyżej, należy jednak zachęcać do uprawiana sportu w ogóle. Uprawianie regularnie aktywności fizycznej poprawia kondycję całego organizmu, poprawia krążenie krwi, a co z tym związane również ciśnienie krwi. Zmniejsza się ilość nie tylko widocznej tkanki tłuszczonej, ale także tej, która otacza organy wewnętrzne. Oczywiście efektem ubocznym ćwiczeń jest zmniejszenie wagi ciała, ale jakże miłym efektem ubocznym – zwłaszcza dla kobiet. W wyniku uprawiania sportu uwalnia się hormon szczęścia, jesteśmy więc naładowani pozytywną energią, optymistycznie nastawieni do świata. Sport poprawia zatem także nasze zdrowie psychiczne. Nie bez powodu mówi się „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Podsumowanie

Chociaż zawodowe, powtarzam zawodowe, uprawianie sportu może się wiązać z ubytkami zdrowia, o tyle amatorskie, aczkolwiek regularne, uprawianie sportu z pewnością tylko pomoże naszemu organizmowi cieszyć się świetną kondycją przez wiele lat. Nie należy więc stosować wymówki, że sport to wieczne kontuzje, urazy i problemy zdrowotne. Równie dobrze możesz się potknąć na chodniku idąc do pracy. Jedno jest pewne bardziej sobie zaszkodzisz nie podejmując żadnej aktywności fizycznej.