Samochody – silnik

sport

Silnik, bardzo istotny wybór

Każdy z nas wie, że w samochodzie musi znajdować się sprawny silnik by działał on prawdłowo. Dużo ludzi też wie, że są silniki benzynowe oraz silniki diesla. Lecz nie każdy wie czym się różnią od siebie i który wybrać. Jeśli jesteś laikiem w temacie motoryzacji i nie interesują Cię samochody to przecież nie musisz znać różniczy między dieslem a benzyniakiem. Lecz gdy już chcesz kupić samochód to pierwszą rzeczą jaką powinieneś wybrać to jaki silnik ma posiadać twój przyszły samochód. Główną różnicą między tymy dwoma silnikami jest ich budowa. Silnik benzynowy ma o wiele łatwiejszą budowę niż diesel.

Więc jaki silnik wybrać?

Głównie zależy to w jaki sposób będziemy kożystać z naszego samochodu. Jeśli pokonujemy rocznie małe ilości kilomterów np. 20 tysicy rocznie, wozimy dzieci do szkoły i jeździmy tylko w mieście, to lepiej wybrać silnik benzynowy gdyż te silniki bardziej wolą krótkie dystanse (to nie znaczy, że nie można nim jechać w dłuższą trasę). Benzynowe silniki lepiej znoszą krótkie dystanse na nierozgrzanym silniku. Za to diesel bardzo nie lubi jazdy na zimnym silniku, najlepiej jak odpalimy samochód odczekać mniej więcej 30-40 sekund aby zimny olej mógł rozprowadzić się po układzie napędowym. Tak samo jest z gaszeniem rozgrzanego diesla, najlepiej odczekać ten czas. Jeśli zgasimy go bez odczekania, turbosprężarka szybciej się zużywa, bo pracuje bez smarowania. Weź też pod uwagę jaki styl jazdy preferujesz, jeśli wolisz aby twój samochód szybciej się „zbierał” bo lubisz sobie depnąć na gaz w trakcie jazdy to lepszym wyborem dla Ciebie będzie diesel.

Który silnik tańszy?

Jak było napisane wcześniej silniki benzynowe mają prostszą budowę, przez to są mniej awaryjne. Tak samo można zauważyć, że samochody diesla są stanowczo droższe (potrafi być różnica kilku tysięcy). Tak samo w dieslach jest więcej części przez co jest więcej możliwości na uszkodzenie którejś z nich (co na pewno kiedyś nastąpi, gdyż nie istnieje samochód z bezawaryjnym silnikiem). Tak samo paliwa różnią się ceną, benzyna jest droższa lecz silniki benzynowe posiadają większe spalanie, silniki diesla są głośniejsze niż benzynowe. Emisja spali w obydwu silnikach jest różna, w benzynowym jest o wiele niższa niż w dieslu.