Sport profesjonalny a dzieci

Wiele rodziców chce by ich pociecha uprawiła sport profesjonalnie. Wożą dzieci od zajęć do zajęć, wierząc, że „wyhodują” olimpijczyka. Ale czy wszyscy muszą być olimpijczykami? Czy chodzi tylko o to by dziecko zdobywało nagrody, medale i dyplomy? Przede wszystkim chodzi przecież o rozwój aktywności fizycznej i psychicznej dziecka, by zdrowo rosło.

Dlaczego dzieci powinny ćwiczyć?

Oczywiście z pewnością z tych samych powodów co dorośli. Ćwiczenia zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapobiegają rozwojowi nadwagi, a także przyczyniają się do zachowania stanu umysłu w równowadze. Dodatkowo, dzięki wyzwalaniu się podczas ćwiczeń hormonu szczęścia, dzieci radzą sobie łatwiej z problemami życia codziennego. Uprawianie sportu przez dzieci przyczynia się do wytworzenia w nich poczucia odpowiedzialności, sprawia, że łatwiej się koncentrują i są zdecydowanie bardziej zorganizowane. Ma to również przełożenie na naukę i postępy w szkole. Znają także możliwości swojego organizmu, co zapewnia im prawidłową ocenę jego wydolności fizycznej, zwłaszcza na różnych wycieczkach, koloniach, czy zielonych szkołach.

Szkoły prześcigają się w organizacji różnych zajęć ruchowych dla dzieci; kung fu, judo, zapasy, tenis. Rodzice mają w czym wybierać. Jednak należy pamiętać, że zawodowe uprawianie sportu przez dzieci powinno odbywać się tylko i wyłącznie za ich przyzwoleniem. Wtedy można powiedzieć dla zawodowego uprawiania sportu przez dzieci: tak, tak i jeszcze raz tak. Nie powinno natomiast stanowić spełniania ambicji rodziców. nie wszyscy muszą być przecież olimpijczykami. Równie dobrze zamiast zawodowego uprawiania sportu, dziecko może biegać, grać w ping-ponga czy badmintona dlatego, że lubi, a nie dlatego, że musi. Oczywiście zdarza się też często, że dziecko samo nie wie co lubi i co chce. Wtedy należy pokazać dziecku różne formy aktywności fizycznej: a to pojechać do stadniny i pojeździć na koniu, a to na strzelnicę i postrzelać z łuku, a to  na kort tenisowy i poodbijać piłeczkę. Wówczas, gdy dziecko pozna różne formy sportu, z pewnością świadomie będzie mogło wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada i którą polubił.