Trening nordic walking

Jeszcze kilka lat temu mało kto z nas wiedział co to „nordic walking”. Dziś sport ten zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Z pewnością sami mogliśmy zauważyć tzw. ludzi z kijkami. Niektórych to śmieszy, innych interesuje, a jeszcze inni podchodzą do tego rodzaju treningu całkiem obojętnie. Faktem jest, że sport ten wymaga od nas odpowiednich kijków, które można kupić w każdym sportowym sklepie. Jest ich kilka rodzajów, różnią się one niewielkimi szczegółami. Cena? Zróżnicowana, bowiem można kupić komplet kijków za kilkanaście złotych, ale również za kilkaset.  Sam trening nie jest taki prosty, na jaki może się wydawać.

Cechy prawidłowego treningu nordic walking

Po pierwsze należy nauczyć się chodzić dobrze technicznie, ponieważ wtedy spalamy o wiele więcej kalorii. I nie zapominajmy oczywiście o rozgrzewce, która jest równie ważna, jak sam trening. Ćwiczenia należy wykonywać przed jak i po treningu. Przed treningiem należy wykonać ćwiczenia rozgrzewające mięśnie, a po treningu ćwiczenia wyciszające. W tym zakresie nordic walking nie różni się od innych treningów. Warto również zainwestować w odpowiednie obuwie i strój. Ważnym elementem stroju są odpowiednio dobrane rękawiczki. Należy także pamiętać o odzieży oddychającej, kurtce przeciwdeszczowej na wypadek zmiany pogody oraz okularach przeciwsłonecznych chroniących oczy przed promieniami UV. Dlaczego warto uprawiać nordic walking? Przede wszystkim dlatego, że pobudza większość naszych mięśni. Więcej, aniżeli jazda na rowerze czy inne podobne ćwiczenia. Jednak kluczem do tego jest technika i odpowiedni dobrane tempo, bez nich zapomnijmy o szybkich efektach odchudzania.

Kto może trenować nordic walking?

Nordic walking jest tak naprawdę dla każdego. Dla seniorów, dzieci, młodzieży oraz osób dojrzałych, ale także dla osób po kontuzjach, posiadających problemy z kręgosłupem i osób, które nie mogą się cieszyć pełnym zdrowiem. Ważne jest by rozpocząć treningi pod okiem profesjonalnego instruktora, który przekaże nam odpowiednie wskazówki dotyczące sposobu wykonywania treningów. Co ciekawe trening nordic walking może być również wykonywany przez kobiety w ciąży.