infodyscypliny.pl

Czy sporty ekstremalne faktycznie są takie niebezpieczne?

Sporty ekstremalne od dawna cieszą się sporym powodzeniem w telewizji. Dużo ludzi uwielbia oglądać wyczyny sportowców np. na motocyklu. Jednak z widowiskową akcją wiąże się też jedna rzecz – sporty ekstremalne wyglądają bardzo niebezpiecznie. Jednak czy faktycznie takie są, czy to po prostu sama akcja tak wygląda? Odpowiem Wam na to pytanie poniżej.

Sporty ekstremalne – wszystko zależy od dyscypliny

Sporty ekstremalne można podzielić na wiele różnych dyscyplin. Wielu osobom z takim sportem kojarzą się właśnie skoki spadochronowe – i one są jedną z bezpieczniejszych dyscyplin sportów ekstremalnych. Jest bardzo mała szansa na to, że spadochron ulegnie jakiejkolwiek awarii – a nawet gdy tej awarii ulegnie, to zawsze jest spadochron awaryjny. Osobiście nie słyszałem o przypadku, żeby po odpowiednim sprawdzeniu całego sprzętu przez wykształconego instruktora, pojawił się jakikolwiek problem z awariom spadochronu. Takie problemy występują tylko wtedy, gdy spadochron faktycznie jest uszkodzony, i nie zostanie odpowiednio sprawdzony – ale na takie sytuacje nadal jest spadochron awaryjny.
Jednak są też sporty ekstremalne, które są po prostu dużo bardziej niebezpieczne. Na przykład skoki na motocyklu – na sto procent widzieliście kiedyś, jak sportowcy skaczą na swoich maszynach pomiędzy dwoma rampami, i w powietrzu na motocyklu wykonują różne triki. Takie coś jest faktycznie bardzo niebezpieczne – jednak ci ludzie, którzy oferują nam takie widowisko, od lat zajmują się tym sportem – i doskonale wiedzą, kiedy nie dadzą rady wykonać jakiegoś triku, a kiedy wszystko pójdzie po ich myśli, dlatego ewentualne kontuzje zdarzają się rzadko.

Skoro sporty ekstremalne są niebezpieczne, to dlaczego jest mało kontuzji?

Kontuzji wcale nie jest mało – zdarzają się one głównie wśród amatorów. Jednak wśród profesjonalistów nie ma ich prawie w ogóle – profesjonaliści myślą racjonalnie, mają doświadczenie po latach uprawiania konkretnego sportu, więc wiedzą, co jest bezsensowne, a co wyjdzie im bezproblemowo. Jak można często przeczytać na ekranie, gdy jest takie widowisko – „nie próbujcie tego w domu” – jeżeli nie macie odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, nie porywajcie się na głęboką wodę.

Exit mobile version